Beseda: Tuří Remety, Círařský hostinec - Národní hřebčín Kladruby nad Labem, www.KladrubskePolabi.cz

Beseda: Tuří Remety

Zajímavosti & události

    Dne 15. února 2017 se v Císařském hostinci v Kladrubech nad Labem konala beseda o cestě do Tuřích Remet, obci o cca 3 000 obyvatelích, ležící na Zakarpatí. O této cestě poutavě vyprávěly paní starostka Kladrub nad Labem Ing. Lenka Gotthardová a paní  ředitelka místní mateřské školky Marcela Ženatá, které se tam vydaly v první lednový víkend, kdy se tam slavily Vánoční svátky, které jsou v Zakarpatí později, než u nás. Vyprávění doplňovaly krásné fotografie z cesty i přímo z Remet a mezi příchozími kolovaly i brožurky přibližující tuto oblast.

    Posluchači se tak dozvěděli spoustu zajímavostí o bývalém hřebčíně v Tuřích Remetách, z kterého je dnes psychiatrická léčebna pro muže a kterou paní starostka s paní ředitelkou navštívily spolu s delegacemi z Maďarska, Polska i Slovenska, o folklóru v této oblasti, i o místní specialitě – žabích stehýnkách. 

   Zajímavá byla konfrontace právě bývalého velikého hřebčína a dnešní realita mnohdy chátrajících a nevyužitých budov, které se postupně rekonstruují a plní různé účely, především právě pro psychiatrickou léčebnu.

   Závěrem je nutno zmínit, že v květnu se chystá delegace právě z Tuřích Remet na návštěvu Kladrub nad Labem a bude probíhat i sbírka pánského oblečení, povlečení a plastového nádobí pro již zmíněnou psychiatrickou léčebnu (bližší info na kladrubském Obecním úřadě).

Malý náhled okem fotografií naleznete níže. Další fotografie naleznete na stránkách OÚ Kladruby nad Labem!