Vzorek moto pneumatiky - náhled KladrubskePolabi.cz

V lese jde už o život!

Zajímavosti & události
Jaroslav Smékal
Najdete mne:

Proč jde i v lese už o život?

Možná teď myslíte, že budu psát o nebezpečí pádu stromů z velké těžby, která zde v okolí probíhá. Možná si myslíte, že teď budu psát o nebezpečí útoku zvěře… OMYL!

Věřte nebo ne, ale jde o zdraví a životy nás všech – lidí, návštěvníků a příležitostných turistů. Proč?

V posledních letech se v okolních lesích, cestách, turistických stezkách, čas od času prohání motorkáři, a ne jen s malou motorkou, ale pořádně silným strojem. Nebudu se teď soustředit na neskutečný hluk, který nejen plaší zvěř, ale obtěžuje i okolí. Soustředím se na masivní nárůst těchto šílenců, kteří své stroje v lesním terénu vůbec nešetří – a to bez ohledu na svoji bezpečnost (budiž, je to jejich život a srážka se stromem nebo divokou zvěří pro ně při jejich rychlosti znamená pravděpodobný konec jednou pro vždy). Bohužel svým arogantním jednáním ale ohrožují i ostatní!

V poslední době se razantně zvýšil počet motorek, které si pletou les se závodním okruhem. Už nejde o jednotlivce, ale začíná to být týmový sport. Jelikož každý motocyklový jezdec, který s takovou radostí porušuje zákony (Zákon č.289/1995 Sb, §20, bod “g”) je běžně nenapravitelný, bude obtížné s tím něco udělat pokud tomu někdo oprávněný nezačne důrazně bránit. Vím, že jakákoliv lesní stráž, která se zde kupodivu téměř nevyskytuje, moc legálních šancí proti řítící se motorce zřejmě nemá, ale více svědků, důkazů a zvýšený pohyb oprávněných lidí je jednou z účinných cest, jak toto řádění ukončit, nebo alespoň donutit tyto motorkáře změnit lokalitu, kde možná nikomu vadit nebudou.

Motorkáři v lese - kámen

Další PROČ to píšu? Opět jsem byl svědkem tohoto řádění a 22. 2. 2016 přibližně v 16:15 hodin se pohyboval nedaleko turistické trasy, na které se tito šílenci opět vyznamenali. Při jejich průjezdu odlétl kámen, který mne minul přibližně o metr. Dokážete si představit co by se stalo, kdyby v daném místě bylo Vaše malé dítě, nebo čtyřnohý miláček? Jak by se zachoval Váš kůň, proti kterému by se vyřítila ze zatáčky extremně hlučná a rychle se pohybující motorka? Nejsem odborník na úžasné koně, ale setkávám se s nimi od malička a vidím chování některých z nich, když si mne v terénu všimnou na poslední chvíli, nebo když při natáčení udělám nechtěně v jejich blízkosti rychlejší pohyb – a to jsem jen tichá pohybující se osoba, na kterou jsou koně zvyklí…

To, že se čas od času silnice přes obec stane motocyklovou závodní dráhou je realita, na kterou moc lidí možná nehledí a řev motorek s jejich extrémní rychlostí v obci se stává asi standardní situací. Možná ale nevíte, že před několika měsíci zde došlo málem k neštěstí. Jeden z motorkářů, kteří zde tak rádi vytáčejí své stroje, si v té rychlosti téměř jistě nevšiml, že minul malé dítě na okraji silnice, které se chystalo přejít bez rozhlédnutí. Je sice otázkou, jestli tak malé dítě má na silnici co dělat bez dohledu rodičů, nicméně motocyklový jezdec se svým strojem nesmí ohrozit svojí činností zdraví a život kohokoli.

Po 2 dnech se řádění motorkářů opět opakovalo. Tentokráte jsem měl štěstí a nic letícího mne neohrozilo. Všiml jsem si ale, že jeden z 5ti motorkářů řítících se z lesa zazmatkoval, když si mne všiml na okraji cesty. Je otázkou, jestli takovýto člověk sedící na motorce určené jednoznačně do terénu by měl na tomto stroji vůbec sedět, když začne zmatkovat na téměř volném prostoru. Jak by se zachoval pokud by mne zahlédl na okraji úzké lesní cesty? Zvládl by svůj stroj? Vyhnul by se jakémukoli člověku, kterého si při své rychlosti všimne spíš náhodu? Asi by se měl každý z těchto motorkářů trochu zamyslet…

Jelikož část takovýchto hazardérů bohužel nemá oprávnění řídit takovéto stroje a často neznají základní věci, je tedy určitě jen otázkou času, kdy to někomu “nevyjde”. Musíme však doufat, že to odnese pouze ten, který se neřídí předpisy a zákony.

Myslíte, že jsem zaujatý proti motorkářům? Věřte, že nejsem. Za těch téměř 20 let, co mne živí mediální branže, jsem se účastnil hromady i velkých událostí s motorkáři, jejich srazů atd. Jsou to skvělí lidé, určitě by bylo i pro mne zážitkem pohodově projet i kus republiky na pořádném stroji. Nicméně se mezi nimi najdou tací, kteří mají motorku pouze jako nástroj na “vytahování” a tím ničí pověst těm skvělým a přátelským lidem, kteří mají rádi volnost a vůni benzínu. Bohužel to jsou většinou Ti mladí, kteří nevědí nic o životě a rádi se vytahují motorkou i za stovky tisíc korun, na kterou si ani nevydělali, ale zaplatili ji z peněz, které jim darují jejich zámožní rodiče.

Nejenom v lese hrozí množství dalších nebezpečí, jako útok psů bojových a jiných plemen, které majitelé nechávají na procházkách často běhat v lese, i když je moc neposlouchají. Často je to “na volno” bez vodítka a bez náhubku, čímž opět porušují zákon a možná o tom ani nevědí! To ale není tématem tohoto článku. Jen jsem chtěl upozornit Vás všechny čtenáře na nebezpečí, které se nejen v obci, ale hlavně v místních lesích razantně rozrůstá!

Přeji při Vašich výletech hodně štěstí a pokud zaslechnete řítící se motorku, tak neváhejte a ustupte do bezpečí mimo cestu a věřte, že na kraj cesty to nestačí. Úlomek kamene při jejich rychlosti letí až několik metrů (opravdu vím o čem mluvím) a takové mokré listí nebo bláto v zatáčce s pohybem motorky vytvoří hodně zajímavou situaci, která by Vás mohla velmi snadno také přivést mezi účastníky kolize…

 

Doplňky – zákon o zákazu rušení hlukem a stání i pohybu motorových vozidel v lese, zákon č.289/1995 Sb:

Zákon č. 289/1995 Sb (klikni pro detail) – §20, bod “a” a “g” na portále veřejné správy

 

Máte také podobnou zkušenost? Pište do komentářů a sdílejte s přáteli. tady už jde o život všech!

Malá fotogalerie: