První podzimní den, 22. září 2016, Kladruby nad Labem, www.KladrubskePolabi.cz

První podzimní den okem přírody

Zajímavosti & události
Jaroslav Smékal
Najdete mne:

Možná jste si všimli malé poznámky ve Vašem kalendáři… 22. září je prvním podzimním dnem tohoto roku.

Proč máme v nadpisu “okem přírody”?

Přinášíme Vám nejen ranní fotky tohoto dne, které pro Vás připravila Vendula Šoltová, ale i několik postřehů zaznamenaných meteorologickou stanicí v Kladrubech nad Labem, kde si sami můžete zobrazit nejen aktuální, ale i historické údaje zaznamenané v této lokalitě… (Web METEOstanice zobrazíte kliknutím ZDE).

 

 

  • Minimální teplota tento den byla překvapivě v 7 hodin ráno, kdy byla naměřena hodnota rovných 0 °C ! Maximální denní teplota byla 19.9 °C
  • Průměrný denní tlak byl naměřen 1026,9 hPa.
  • Pokud využíváte solární energii, pak prozradíme, že maximální denní hodnota OSVITu, která byla naměřena se rovná 622,2 W/m². Připomínám, že osvit se měří senzorem nasměrovaným přímo svisle nahoru a měří hodnoty po dopadu přímého slunečního paprsku.

Solární panely jsou však směrovány pod daným úhlem směrem ke slunci a využívají i světlo dopadající na panel například jako zbytkové a odražené světlo. Panely tak ještě dodávají nějakou energii, i když údaje osvitu jsou již na nule.

Jaké jsou naměřené hodnoty z našeho vzdělávacího solárního systému, které zajišťují i provoz nouzového napájení meteostanice při případném výpadku elektrické energie?

 

Dnes naměřené hodnoty ze vzdělávacího solárního panelu jsou následující:

  • Výrobcem udaný výkon solárního panelu: 28 Watt (při osvitu 1000 W/m²)
  • Maximální výkon naměřený při maximálním zatížení solárního panelu a slunečném počasí: 19,2 Watt
  • Jednoduchým výpočtem zjistíte, že v tento den, kdy již slunce nemá takovou sílu jako v letních měsících, dokáže solární panel dodat stále ještě přibližně 68% ze svého jmenovitého výkonu. Samozřejmě, že v průběhu dne se výkon systému mění, ale pokud využíváte solární energii ať už k záložním systémům, prodeji do elektrické rozvodné sítě nebo ohřevu vody, pak máte malý přehled aktuálně naměřených hodnot…

Sdílejte stránku s přáteli a pište do komentářů… Děkujeme za Vaše postřehy!

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *