Promítání v rámci Febiofestu v Elektrárně Chvaletice-Foto Vendula Šoltová, KladrubskePolabi.cz

Febiofest za humny

Zajímavosti & události

Ve čtvrtek 31. března 2016 se konalo velmi netradiční večerní promítání. V rámci známého filmového festivalu Febiofest mohli návštěvníci zdarma zhlédnout film Amerika s Martinem Dejdarem v hlavní roli v prostorách elektrárny ve Chvaleticích.

Před rokem se uskutečnila podobná akce, kdy se promítal film Už zase skáču přes kaluže v Základní a Praktické škole Svítání v Pardubicích. Místo  tedy nebylo vybráno náhodně, s filmem spolu vždy musí souviset. Děj filmu Amerika se do prostor elektrárny hodí a s Chvaleticemi je spojená i skupina Lucie, interpret úvodní písně k tomuto snímku.

Záštitu nad tímto projektem převzala místopředsedkyně Senátu Parlamentu České republiky paní Mgr. Miluše Horská. Ta také ve chvaletické elektrárně přivítala vzácného hosta, člena Evropské filmové akademie a zároveň producenta filmu Amerika, pana Jaroslava Boučka. Zvídaví diváci mu mohli v diskusi klást otázky, a to nejen ohledně výše zmíněného snímku.  Například, jak se pozná dobrý scénář, co momentálně chystá a  nebo jaká byla spolupráce s panem prezidentem Václavem Havlem.

Pan Bouček je držitelem ocenění Českého lva za film Je třeba zabít Sekala a pod jeho produkcí vznikly například filmy Vrásky z lásky, Babí léto, nebo Odcházení  právě s Václavem Havlem. Jak sám pan producent prohlásil, máme se od něj ještě na co těšit, neboť nedosáhl zatím na metu nejvyšší a tou je pochopitelně zlatá soška amerického Oscara.