Svatomartinská jízda 2016, Labské Chrčice

Nezařazené
Jaroslav Smékal
Najdete mne:

Labské Chrčice ležící na pravém břehu Labe Pardubického kraje se staly místem další Svatomartinské jízdy.  Letošní ročník byl spojen s výročím 580. let od založení obce.

Chladný 12. listopad neodradil žádného příznivce Svatomartinské husy, a tak se sál místního pohostinství zaplnil do posledního místa.

Ke Svatomartinské jízdě zde patří i tradiční jarmark. V průběhu odpoledne ho navštívil snad každý z příchozích. Nesmělo chybět ani nic z toho sladkého k nakousnutí nejen pro ty nejmenší. Ti dříve narození našli ve stáncích i něco pro zahřátí.

 

 

Na pódiu se rozezněly fanfáry v podání základní umělecké školy v Přelouči, a tak je nejvyšší čas přidat se k ostatním divákům.

Úvodního slova se ujal starosta obce Labské Chrčice pan Václav Novák.

Mezitím se připravily mažoretky z Olešnice na své vystoupení. I přes chladné počasí bylo jejich krásně nacvičené vystoupení příjemným zpestřením, které sledovaly všechny generace se zájmem. 

Tambor seznámil obyvatele s programem celého slavnostního odpoledne. Mezitím přivezl kočár vzácné hosty. Mezi nimi byl i pan Vaněk z Miletínka, který měl tuto obec v držení v první polovině 15. století. Pan starosta mu propůjčil pro tento den klíč od obce.

Ale to už za zvuku bubnů přijíždí Svatý Martin na pověstném bílém koni a veze s sebou svatomartinské víno. Pan starosta mu následně propůjčil prapor obce, aby ho bylo možné provézt obcí.

Slova se následně ujal pan farář Mgr. Cyril Solčáni, který požehnal obci i vínu.

Chladné počasí je nemilosrdné, a tak je čas se odvázat a trochu rozhýbat. Nejednoho diváka roztančilo vystoupení mladé zpěvačky Jany Kociánové, která svojí interpretací známých hitů zaujala všechny kolem. Zazněla spousta rychlých skladeb “na rozehřátí“ a do rytmu si podupávali mladí i starší.

Pro ty nejmenší byly připraveny soutěže a zajímavosti. O zábavu tak měly děti opravdu postaráno. Naše zvídavá kamera se podívala i na kouzelné výrobky, které vznikaly pod rukama těch nejmenších. A jak jim to šlo? Na to se podívejte ve videu..

Teď už je ale čas na další vystoupení, a tak se ještě jednou představila s několika skladbami základní umělecká škola z Přelouče.

Chladné odpoledne pokročilo a přišla příhodná doba na rozdělání ohně a za doprovodu hudební country skupiny S.U.D. si všichni užívali pohodové odpoledne.

Pro ty nejmenší si mezitím loutkové divadlo Kozlík připravilo jednu ze svých poučných pohádek. Ta se opravdu líbila a svědčí o tom nejen plný sál těch nejmenších, ale i jejich zapojení do samotného dění pohádky. Po představení si děti mohly i loutky osahat a zeptat se loutkoherců na cokoliv, co je na loutkách zajímalo.

Odpolední část programu byla za zvuku praskajícího ohně zakončena velkolepým ohňostrojem.

Večerní program byl v obecním sále ve znamení zábavy. Na své si přišel nejen milovník klasické diskotéky nebo příznivci hudební skupiny s názvem “něco”. Na všechny čekala i bohatá tombola.

Svatomartinská jízda se opravdu vydařila a rádi se s Vámi uvidíme na některé z dalších událostí.