Nová věžička na kapli Povýšení svatého Kříže – Kladruby nad Labem

Zajímavosti & události
Najdete mne:

Jaroslav Smékal

Foto - Video & Online Marketing at JaroslavSmekal.cz & TitulkyProNeslysici.cz
Od roku 1984se zajímá o "obraz" jako takový, specielně fotografii. O 15 let později se záliba rozšířila i o oblast videa. Přibližně od roku 2008 se k oblasti foto a video přidal zájem o online video, internetový video marketing, video komunikaci. Nadále se věnuje vzdělávání v tématech online videa a komunikace i s video podporou pro neslyšící a nedoslýchavé občany.
Výsledkem dlouholetého získávání informací i praxe při řešení jednotlivých zakázek klientů nejen z řad běžných podnikatelů, ale i mezinárodních firem jsou vzdělávací projekty pro začínající a drobné živnostníky.
Weby a náhledová videa z praxe: http://www.4production.cz , www.KladrubskePolabi.cz , www.facebook.com/JaroslavSmekal ,https://www.youtube.com/user/jaroslavsmekal/playlists
Jaroslav Smékal
Najdete mne:

Nová věžička na kapli Povýšení svatého Kříže

Kaple na hřbitově v obci Kladruby nad Labem se dočkala nové věžičky. V rámci oprav této památky se dle dostupných historických fotografií celá stavba rekonstruuje.

Rekonstrukci tato stavba opravdu potřebovala. Při souvisejících celkových opravách Národního hřebčína se na tuto kulturní památku našly také finanční prostředky a kaple se odvděčila i překvapením.

Nová věžička na kapli Povýšení svatého Kříže - Kladruby nad Labem
Foto: © Vendula Šoltová pro www.KladrubskePolabi.cz


V září 2014 při odstranění dlažby byla objevena přibližně tunu vážící kamenná deska, která, jak se posléze ukázalo, uzavírala vchod do krypty. Ta skrývala kosterní pozůstatky a části rakve. Jelikož na kapli je umístěna deska se jménem Johanna Lobkowicze, který zemřel v roce 1846, panují domněnky, že by se mohlo jednat právě o jeho pozůstatky. Při prvotním bádání se tato informace zatím nepotvrdila a archeologové se pokouší objasnit tento nález.

V kryptě bylo nalezeno jen několik drobností a od počátku bylo jasné, že krypta byla v minulosti vykradena.

Kaple pochází z konce 18. století a jde o barokní stavbu. Po dokončení rekonstrukce se na tuto památku podíváme ještě jednou a podělíme se s Vámi o další informace.

 

Zdroj některých informací:

Stránky Ministerstva kultury

Stránky iDNES