Svatomartinská jízda 2015, Labské Chrčice

Video: Svatomartinská jízda 2015, Labské Chrčice 14.11.2015 (HD)

Nezařazené
Jaroslav Smékal
Najdete mne:

Svatomartinská jízda, kterou jsme si v sobotu 14-tého listopadu 2015 připomněli život svatého Martina, se uskutečnila v obci Labské Chrčice.

Ani zde nesměla chybět tradiční vyhlášená Martinská husa. Ta se s velkým zájmem podávala v sále místního pohostinství.

Odpradávna patří k těmto událostem neodmyslitelně i staročeský jarmark, díky kterému i přes chladné počasí i silný vítr dýchla na návštěvníky historická atmosféra.

 

Video bude doplněno titulky pro neslyšící (jsou v přípravě)…

 

Po uvítání návštěvníků byl předán symbolický klíč obce panu Vaňku z Miletínka. Ten měl tuto obec v držení v první polovině 15tého století. Svatý Martin na pověstném bílém koni přijel se svou družinou, aby přivezl svatomartinské víno a převzal od pana starosty Václava Nováka vlajku obce. Slova se ujal i pan farář Mgr. Cyril Solčáni, který požehnal obci i vínu.

Po zahájení celé Svatomartinské jízdy se všichni návštěvníci vydali k místní kapli. Průvod celou obcí byl doplněn i několika soutěžemi pro děti.

Prostranství před kaplí bylo prvním zastavením, kde si měly děti možnost zasoutěžit a získat razítka tolik potřebná k vyzvednutí pamětní i sladké odměny. Kaplička se mezitím rozezněla tóny varhan a návštěvníci měli jedinečnou možnost ji prohlédnout. Pan farář všem požehnal a návštěvníci se poté vydali na další zastavení, kde na malé účastníky průvodu čekala tentokrát vědomostní soutěž plná záludných otázek. Děti si nemohly nechat ujít ani možnost svézt se na povoze taženém koňmi.

Kulturní sál obecního úřadu se o něco později naplnil těmi nejmenšími, kteří za účast v soutěžích získali pamětní plaketu a diplom. Odměnou jim bylo i něco sladkého k zakousnutí. Loutkové divadlo Kozlík si nejen pro ty nejmenší připravilo pohádku “O Luciáškovi“. Loutkové postavičky si děti mohly po pohádce prohlédnout a samy si i vyzkoušet, jak se s loutkou pracuje.

Mezitím se venku rozhořel oheň, který zahřál nejednoho návštěvníka. Po setmění pak byl odpolední program zakončen ohňostrojem.

Večerní program byla ta pravá taneční zábava díky vystoupení kapel “Chvaletický S.U.D.” a “Tetovanka“. Taneční kreace všech generací na sebe nenechaly dlouho čekat a svým dílem tak přispěly k atmosféře tohoto večera.

Jistě nám dáte za pravdu, že celá Svatomartinská jízda se vydařila a budeme se na Vás těšit opět někdy příště.

Tento článek a video můžete sdílet a těšíme se na Vaše komentáře!